Zioła Na Potencję – 6 Sprawdzonych Ziół Na Poprawę Potencji

Zioła na potencję wbrew pozorom mogą być skuteczną formą leczenie problemów z erekcją. Problem z potencją dotyka coraz większą grupę mężczyzn. W większości przypadków osłabienie erekcji jest związane z wiekiem, ale często jest to także pochodna innych chorób.

Wachlarz metod leczenia zaburzeń erekcji jest szeroki. Począwszy od tabletek na potencję bez recepty po zabieg chirurgiczny. Skuteczność poszczególnych typów terapii jest kwestią indywidualną.

Jeśli szukasz naturalnych metod leczenia problemów z potencją i zastanawiasz się po jakie zioła na potencję sięgnąć, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

Co to są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji są powszechnie nazywane impotencją. Jest to stan, w którym mężczyzna nie może osiągnąć lub utrzymać erekcji podczas współżycia. Objawy mogą również obejmować zmniejszone pożądanie seksualne lub libido.

O zaburzeniu erekcji z medycznego punktu widzenia możemy mówić jeśli utrzymuje się przez kilka tygodniu z rzędu. Według statystyk, problem z potencją jest powszechny. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych dotyka aż 30 milionów mężczyzn.

Standardowe leczenie problemów z potencją obejmuje min.

 • leki na receptę,
 • pompy próżniowe,
 • implanty,
 • zabiegi chirurgiczne
 • ale wielu mężczyzn woli naturalne opcje.

Jednak coraz więcej mężczyzn, przynajmniej na początku decyduje się na naturalne metody leczenia. Są one dużo tańsze i mniej inwazyjne niż np. operacja chirurgiczna. Badania wykazały, że niektóre naturalne opcje mogą skutecznie złagodzić objawy zaburzeń erekcji.

W dalszej części artykułu przedstawię sześć najlepszych ziół na potencję oraz przytoczę kilka badań potwierdzających ich skuteczność.

Zioła na potencję – 6 najlepszych ziół na problemy z erekcją

Żeń-szeń

zioła na potencję

Żeń-szeń zwany także ziołową Viagrą, jest znany z bardzo wielu właściwości leczniczych. Jest szczególnie doceniany w medycynie chińskiej. Okazuje się, że korzeń żeń-szenia może być także z powodzeniem stosowany jako środek zwiększający potencję.

W metaanalizie z 2008 roku, w której wzięto pod lupę siedem badań (1) nad wpływem żeńszenia na problemy z potencją wywnioskowano, że istnieją sugestywne dowody na skuteczność żeń-szenia w leczeniu zaburzeń erekcji. Warto dodać, że dawki wahały się od 600 do 1000 miligramów (mg) trzy razy dziennie.

Ostatnie badania dotyczą roli ginsenzodyn. Ginsenozydy to składniki aktywne występujące w ekstrakcie z żeń-szenia, które działają na poziomie komórkowym w celu poprawy erekcji.

Działanie żeń-szenia wydaje się być najskuteczniejsze dla osób z wysokim poziomem lipidów we krwi i zespołem metabolicznym. Zioło to jest znane także z tego, że ma działanie przeciwzapalne i poprawia przepływ krwi.

Różaniec górski

naturalne zioła na potencję

Różaniec górski jest rośliną pochodzącą z rodziny gruboszowatych, należącą do rzędu skalnicowców. Stosowany jest często w celu redukcji stresu i jako adaptogen.

Nazywany jest także arktycznym korzeniem (z uwagi na występowanie w górach półkuli północnej, szczególnie rejonach arktycznych) oraz złotym korzeniem (od żółtawego miąższu kłącza).

Jak pokazały wyniki jednego z badań, różaniec górski może być skutenczy w leczeniu problemów z potencją (2). W trakcie badań 26 z 35 mężczyzn otrzymywało od 150 do 200 mg dziennie przez trzy miesiące. Doświadczyli znacznej poprawy funkcji seksualnych. Dodatkowo, wykazano, że zioło to powpduje przypływ energii i zmniejsza zmęczenie. .

DHEA

DHEA, czyli dehydroepiandrosteron jest naturalnym hormonem i popularnym suplementem, który może wpływać na poziom innych hormonów w twoim ciele.Część wyprodukowanego DHEA jest przekształcane w męskie i żeńskie hormony płciowe – testosteron i estrogen

Biorąc pod uwagę, że DHEA jest produkowany naturalnie, niektórzy stawiają pytanie, dlaczego jest on spożywany jako suplement. Głównym powodem jest to, że poziom DHEA zmniejsza się wraz z wiekiem, a spadek ten jest mocno skorelowany z kilkoma chorobami.

Niski poziom DHEA wiąże się min. z chorobami serca, depresją, a także problemami z potencją.

Badanie poświęcone zagadnieniom starzenia się mężczyzn w Massachusetts (3), wykazało, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji częściej mają niski poziom DHEA.

W badaniu przeprowadzonym w 2009 (4) roku wśród 40 mężczyzn z zaburzeniami erekcji połowa otrzymywała 50 mg DHEA, a połowa otrzymywała placebo raz dziennie przez sześć miesięcy. Grupa przyjmująca DHEA w znacznym stopniu zredukowała problemy z potencją.

L-arginina

L-arginina to aminokwas naturalnie występujący w Twoim organizmie. Pomaga wytwarzać tlenek azotu. Tlenek azotu rozluźnia naczynia krwionośne, ułatwiając skuteczną erekcję i jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania seksualnego.

Naukowcy wielokrotnie analizowali wpływ L-argininy na zaburzenia erekcji. W jednym z badań (5) Trzydzieści jeden procent mężczyzn z zaburzeniami erekcji przyjmujących 5 gramów L-argininy dziennie doświadczyło znacznej poprawy funkcji seksualnych.

Inne z badań (6) wykazało, że L-arginina w połączeniu z pycnogenolem, produktem roślinnym z kory drzewnej, przywróciła zdolność seksualną 80 procent uczestników po dwóch miesiącach. Dziewięćdziesiąt dwa procent odzyskało zdolność seksualną po trzech miesiącach.

Akupunktura

jakie zioła na potencję

Chociaż badania nie są jednoznaczne, to wiele z nich wykazuje pozytywne wpływ akupunktury w leczeniu zaburzeń erekcji. Na przykład badanie z 1999 roku wykazało, że akupunktura poprawiła jakość erekcji i przywróciła aktywność seksualną u 39 procent uczestników.

Późniejsze badanie opublikowane w 2003 roku przez (7) wykazało, że 21 procent pacjentów z zaburzeniami erekcji, którzy stosowali akupunkturę, miało poprawę erekcji.

Ryzyko związane z akupunkturą jest niskie, jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczoną osobę. Akupunktura wydaje się być obiecująca w leczeniu zaburzeń erekcji, ale potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

Johimbina

Suplement ten pozyskiwany jest z kory afrykańskiego drzewa johimba. Działanie medyczne tej substancji wynika z blokowania pewnych receptorów w organizmie.

Dzięki temu poprawia się działanie układu współczulnego, co przekłada się na zwiększone wydzielanie hormonów – adrenaliny i noradrenaliny do krwiobiegu. Niektóre badania wykazały pozytywny wpływ tego leku na poprawę sprawności seksualnej.

Jednak Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne nie zaleca stosowania johimby jako zioła na potencje. Argumentuje to tym, że nie ma wielu dowodów naukowych na pozytywne działanie.

Z kolei skutki uboczne mogą być dotkliwe dla organimzu. Obejmują one min. podwyższone ciśnienie krwi i drgawki.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz spróbować johimby, porozmawiaj wcześniej ze swoim lekarzem

Pozostałe naturalne metody leczenia problemów z potencją

Inne alternatywne suplementy i zioła na potencję, które uważa się za pomocne w zaburzeniach erekcji, obejmują suplementy cynku (szczególnie dla mężczyzn z niską zawartością cynku), zioło ashwagandha (zwane również żeń-szeniem indyjskim) i miłorząb dwuklapowy.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli masz objawy zaburzeń erekcji, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed samodzielną próbą leczenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaburzenia erekcji mogą być oznaką innych problemów zdrowotnych.

Na przykład choroba serca lub wysoki poziom cholesterolu mogą powodować objawy problemów z z potencją. Jeśli nie okaże się, że inne problemy zdrowotne są przyczyną Twojego zaburzenia erekcji, lekarz prawdopodobnie zaleci kilka typowych metod leczenia. Możesz jednak wybrać naturalne opcje – po prostu najpierw omów je z lekarzem.

Źródło:

 1. Jang DJ, Lee MS, Shin BC, Lee YC, Ernst E. Red ginseng for treating erectile dysfunction: a systematic review. Br J Clin Pharmacol. 2008;66(4):444-450. doi:10.1111/j.1365-2125.2008.03236.x
 2. http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue56/article2333.html?ts=1492616880&signature=6fa2087cf82b321d6a5223f04195653e&ts=1609414631&signature=ee71abd2a51012a32b80b32db3d14f12
 3. Feldman HA, Goldstein I, Hatzichristou DG, Krane RJ, McKinlay JB. Impotence and its medical and psychosocial correlates: results of the Massachusetts Male Aging Study. J Urol. 1994 Jan;151(1):54-61. doi: 10.1016/s0022-5347(17)34871-1. PMID: 8254833.
 4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0090429598005718
 5. Chen J, Wollman Y, Chernichovsky T, Iaina A, Sofer M, Matzkin H. Effect of oral administration of high-dose nitric oxide donor L-arginine in men with organic erectile dysfunction: results of a double-blind, randomized, placebo-controlled study. BJU Int. 1999 Feb;83(3):269-73. doi: 10.1046/j.1464-410x.1999.00906.x. PMID: 10233492.
 6. Stanislavov R, Nikolova V. Treatment of erectile dysfunction with pycnogenol and L-arginine. J Sex Marital Ther. 2003 May-Jun;29(3):207-13. doi: 10.1080/00926230390155104. PMID: 12851125.
 7. Engelhardt PF, Daha LK, Zils T, Simak R, König K, Pflüger H. Acupuncture in the treatment of psychogenic erectile dysfunction: first results of a prospective randomized placebo-controlled study. Int J Impot Res. 2003 Oct;15(5):343-6. doi: 10.1038/sj.ijir.3901021. PMID: 14562135.
 8. https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/ed-natural-treatments#talk-to-your-doctor

Dodaj komentarz